Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 162

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 162 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 162

4.3.2. Vücudumuzda Enerji Kullanımı

Canlılığın temel özelliklerinden biri değişimdir. Bu değişim, canlılığın temel birimi olan hücrelerde gerçekleşir. Her hücre âdeta bir makine gibi çalışır. Hiçbir makine enerji olmaksızın çalışamayacağına göre vücudumuz da enerji olmadan çalışamaz. Vücudumuzda gerçekleşen olayların hepsi de temel bir enerji girişi-enerji çıkışı ilkesine dayanır. Enerji girişi besinlerle sağlanır. Enerji çıkışı ise günlük etkinliklerimiz ve organlarımızın çalışması için harcanan enerjilerin toplamıdır. Bazı besinler ve bunlardan alınan enerjinin genel olarak nerelerde kullanıldığı Görsel 4.54’de gösterilmiştir. Listede yer alan besinlerin bir kısmı hareket gerektiren işlerde kullanılırken bir kısmı hareket gerektirmeyen faaliyetlerde kullanılır.

Vücudumuz hiç hareket etmediği zaman yani dinlenme durumunda bile enerji harcar. Kalbimizin atması, akciğerlerimizin hava alıp vermesi, midemizin kasılma hareketleri, böbreklerimizin boşaltım yapması, kanımızın damarlarda dolaşabilmesi, beynimizin düşünce üretmesi vb. olaylar hep enerji gerektirir. Ayrıca büyümemiz için de enerji gereklidir. Tüm bunlar için gerekli toplam minimum enerjiye bazal metabolizma denilmektedir.

Vücudumuzun Enerji Dengesi

Vücudumuza besinlerle giren toplam enerjinin, vücudumuzda çeşitli yollarla harcanan toplam enerjiye eşit olması durumuna vücudun enerji dengesi denilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun enerji dengesini mutlaka sağlamalı ve sürdürmeliyiz. Aldığımız besinler vücudumuzun gereksiniminden fazla enerjiye sahipse bu denge bozulur. Fiziksel egzersiz yapmak vücudun harcadığı enerji miktarını artırır ve sağlıklı kalmayı sağlar. Enerji dengesini korumak için her yaşta düzenli ve sürekli olarak fiziksel egzersiz yapmak gerekir (Görsel 4.55).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 162 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!