Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 163

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 163

Fiziksel egzersize ne zaman gereksinimimiz olduğunu bilmemiz yani vücudumuzun enerji dengesini sağlayabilmemiz için günlük toplam enerji gereksinimimizi bilmek zorundayız. Bunun karşılığı olan enerjiyi ne kadar ve hangi besinlerden sağlayabileceğimizi de bilirsek enerji dengemizi kurabiliriz. Tablo 4.8’deki bilgileri örnek alarak bir günde yaptığımız fiziksel etkinliklerle ne kadar enerji harcadığımızı hesaplayabiliriz. Aşağıdakine benzer etiketlerden ve besinlerin enerji değerini gösteren başka tablolardan da yararlanarak günlük tüketeceğimiz besinlere karar verebiliriz.

Besinlerden sağlanan enerji, kalori denilen bir birimle ifade edilir ve bu birimle joule arasında; 1 kalori = 4,18 joule bağıntısı vardır. Kalorinin 1.000 katı kilokalori olarak adlandırılır ve “kcal” kısaltmasıyla gösterilir. Yukarıdaki etiket örneğinde görüldüğü gibi besinlerin enerji değerini belirtmek için genellikle kilokalori kullanılır.

Dengeli Beslenmenin Önemi

Vücudumuz, enerji sağlamanın dışındaki işler için de karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, su gibi maddelere gereksinim duyar. Çünkü yeni hücrelerin yapılması, hücrelerin büyümesi, hasar gören hücrelerin onarılması ve düzenli çalışması için bu maddeler gereklidir. Dengeli beslenmek, çeşitli yiyecek gruplarından yeterli miktarda yemekle sağlanır. Dengeli beslenme, iki farklı dengeyi kurmaya dayanır. Bunlardan birincisi, aldığımız ve harcadığımız enerjilerin dengelenmesidir. Enerji dengesini sağlayamazsak ya şişmanlık ya da zayıflık görülür. İkincisi de gereksinimimiz olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri sağlamak için aldığımız besinleri çeşitlendirmektir. Tek tip yiyecekle beslenmek sağlıklı gelişmeyi engeller, hastalıklara ortam hazırlar.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 163 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!