Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 169

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 169 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 169

Verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar, otomobiller için de yapılmıştır ve yapılmaktadır. Görsel 4.63’deki otomobillerin yaş farkı yüz yıldan fazladır. Otomobillerin çizgilerinde görülen belirgin farklılığın nedeni estetikle ilgili beklentiler değil, verim artırmaya yönelik değişimdir.

Bir otomobil yol alırken otomobile amaç dışı enerji harcattıran asıl etken sürtünmedir ve bu da iki ortamdan kaynaklanır. Bunlardan biri yolun yüzeyi, diğeri havadır. Otomobilin dış yüzeyindeki keskin kenarlar ve köşeler yok edilerek otomobile Görsel 4.63 b’deki gibi aerodinamik biçim verilmiştir. Bu biçim, havanın harekete direncini, otomobil teker lastiğinin yapısındaki değişiklikler de lastiğin yola sürtünmesini oldukça azaltmıştır. Böylece amaç dışı enerji harcattıran etkenler azaltıldığından otomobillerin verimi artırılmış, aynı markanın 1915 modelindeki verim, 2020 modelinde 5-6 katına çıkmıştır.

Bir mayo firması, NASA ile iş birliği yapıp deniz biyolojisinden yararlanarak ve lazer tarama teknolojisi kullanarak suyun, yüzücünün hareketine karşı direncini azaltan mayolar üretmiştir. Firma, bir köpek balığı uzmanına danışarak mayonun üzerinde V şeklinde girinti çıkıntılar oluşturmuştur. Bunlar ilgili teknolojide derideki dişler olarak adlandırılmakta ve suyun yüzücünün üzerinden daha etkili bir şekilde geçerek köpek balığı derisi gibi etki yaratmasını sağlamaktadır (Görsel 4.64). Bu uygulama, yüzme yarışında verim artıran bir çalışma olarak nitelendirilebilir.

Araştıralım

Bundan önceki iki sayfada yazılanlarda verim artırıcı sistemlerle ilgili çalışmalara bazı örnekler verildi. Doğal ki tüm çalışmalar sadece bunlar değildir. Tarihsel süreçte, verim artırıcı birçok sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemlerin ilgili olduğu alanlar çok çeşitlidir. Makine, işçi, santral, toprak, öğrenci vb. üzerinde verim artırıcı çalışma yapılan başlıca alanlardır. Siz de bir araştırma yaparak verim artırıcı sistemlerle ilgili çalışmalar hakkında örnekler bulunuz. Çalışmanızı bir rapor hâline getirip arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Verim artırıcı sistemler, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Örneğin, otomotiv sektöründe hibrit ve elektrikli araçlar enerji verimliliği sağlamak için geliştirilmektedir. Endüstriyel üretimde robotik sistemler, işçi verimliliğini artırmak için kullanılır. Tarım sektöründe akıllı tarım uygulamaları, ürün verimliliğini artırmak ve kaynakları daha etkili kullanmak amacıyla geliştirilmektedir. Eğitim alanında çevrimiçi öğrenme platformları, öğrencilerin öğrenme verimliliğini artırmak için kullanılır. Bu örnekler, verim artırıcı sistemlerin farklı sektörlerde nasıl uygulandığını göstermektedir.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 169 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!