Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 173

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 173 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 173

Enerji Kaynaklarının Avantaj ve Dezavantajları

Yenilenebilir enerjinin avantaj ve dezavantajları: Yenilenebilir enerjilerin tükenmez oluşları, çevre kirliliği oluşturmamaları, kolay elde edilmeleri gibi özellikleri, onların avantajlı yanlarından birkaçıdır. Örneğin hidrojen yakıt pilleri, hidrojenin oksijenle kimyasal tepkimeye girmesiyle yani hidrojenin yanmasıyla elektrik enerjisi üretir. Hidrojen yandığında yalnızca su buharı oluşur. Dolayısıyla hidrojen yakıt piliyle çalışan motorlu taşıtların egzozundan karbondioksit ve zehirli gazlar değil, su buharı çıkar. Oluşan su buharından da hidrojen yeniden elde edilebilir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının teknolojileri pahalıdır. Bu durum dezavantaj gibi görünebilir ama tükenmez oluşları nedeniyle uzun vadede ucuz oldukları söylenebilir. Sürekli ilerleyen bilim bunun da üstesinden gelecek, yenilenebilir enerji kaynakları için ucuz teknolojileri mutlaka bulacaktır.Rüzgâr türbinlerinin  göçmen kuşlara zarar vermesi, jeotermal santrallerin bitki örtüsüne olumsuz etkileri gibi durumlar da yenilenebilir enerji kaynaklarının dezavantajları olarak gösterilebilir.

Yenilenemez enerjinin avantaj ve dezavantajları: Bunlar doğada hazır bulunduklarından üretim gerektirmez. Yalnızca arama, çıkarma, işleme ve taşıma çalışmaları gerektirir. Bu nedenle fosil yakıtların elde ediliş maliyetleri diğer enerji kaynaklarına göre düşüktür. Ayrıca fosil yakıtların kilogram başına verdikleri ısı çok yüksektir. Bu özelliği nedeniyle yenilenemez enerji günümüzde en çok tercih edilen enerji türüdür.

Her fosil yakıt, hava kirliliğinin ve küresel ısınmanın baş etkenidir. Çünkü fosil yakıt karbon temellidir. Yanma sonucu karbondioksit ve zehirli gazlar çıkar. Çok tüketilmeleri nedeniyle fosil yakıtlar çevreyi tehlikeli bir biçimde kirletir. Hava kirliliği, atmosferin yapısını bozmakta ve bu da iklimlerde olumsuz değişikliklere neden olmaktadır.

Enerji Kaynaklarının Tutumlu Kullanılması

Günümüzün başlıca enerji kaynağı olan fosil yakıtlar çok kullanılmaları nedeniyle hızla tükenmektedir. Onun yerine konacak yenilenebilir kaynaklar ise henüz yetersizdir. Bu yüzden dünya bir enerji kriziyle karşı karşıyadır. Sorun kısa vadede çözülecek gibi değildir. Şimdilik yapılması gereken, krizi olabildiğince geciktirmektir. Bu da ancak enerjiyi tutumlu kullanarak sağlanabilir. Enerjiyi tutumlu kullanmak sadece enerji krizini geciktirmez, aile ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar. Çevre kirlenmesi azalır. Peki, enerjiyi tutumlu kullanmak için neler yapılabilir?

Öncelikle aydınlatmada flamanlı ampul yerine tasarruflu ampul kullanmak gerekir (Görsel 4.65). Kullanmadığımız odanın ışığını söndürmek, sensörlü aydınlatma ve musluk sistemlerini tercih etmek, işe giderken ve işten dönerken otomobil yerine yakınsa yürümek, uzaksa bisiklet kullanmak Görsel 4.66 Otomobil yerine toplu taşıma (Görsel 4.66), yapılacaklardan bazılarıdır.

Poster Hazırlayalım

Çalışma kümeleri oluşturarak;

• Yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının toplum, teknoloji, ekonomi ve çevreyle ilgili avantaj ve dezavantajlarını,

• Enerjiyi tutumlu kullanmanın toplum, çevre ve ekonomiye etkilerini içeren bir poster hazırlayıp sınıfta sunum yapalım.

  • Cevap: Enerjiyi tutumlu kullanmanın avantajları arasında enerji tasarrufu, enerji maliyetlerinin azalması ve çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesi yer alır. Ancak, enerjiyi tutumlu kullanmanın başarıya ulaşması için toplumun bilinçlenmesi ve enerji verimliliği önlemlerine uyum sağlaması gerektiğini de belirtmelidirler.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 173 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!