Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 201

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 201

Örnek 5.7: Sıcaklık-zaman grafiğini yorumlama
Fizik öğretmeni, Görsel 5.21’deki grafiği tahtaya asıyor ve bu grafiğin ısıca yalıtılmış beherglasta bulunan, içine metal cisim atılan bir miktar suya ait olduğunu belirtiyor. Sonra da öğrencilerinden bu grafikten elde edecekleri bilgileri yazmalarını istiyor.
Öğrenciler bu grafikten hangi bilgileri elde edebilirler?

Çözüm: 0-211 aralığında suyun sıcaklığı azaldığına göre bu aralıkta su sürekli ısı vermiştir. Isı, sıcak cisimden soğuk cisme aktarılan bir enerji olduğuna göre 0-211 aralığında su, metal cisimden sıcak demektir. Suyun sıcaklığı 211 anından itibaren sabit kaldığına göre sudan metal cisme ısı akışı 211 anında durmuştur. Bu da beherglasdaki suyla içindeki metal cismin sıcaklığının 211 anında eşitlendiğini ve T1 olduğunu gösterir.
Suyun sıcaklığındaki düşüş 3T1 – T1 = 2T1 kadardır ama metal cismin sıcaklığındaki artış bilinemez. Çünkü suyun ve metal cismin ısı sığaları ya da metal cismin ilk sıcaklığı hakkında bir bilgi verilmemiştir.

Örnek 5.8: Sıcaklık değişiminin modellenmesi
Barış Öğretmen, ısı sığasının ısı ve sıcaklıkla ilişkisini anlatırken bu kavramları Görsel 5.22’deki varlıklarla modellemiştir.
Modeller, her ikisine de 1 l renkli sıvı konulan ve kesit alanları farklı silindir kaplardır.
Barış Öğretmen, hangi modeli hangi hedefle eşleştirmiş olabilir?
Çözüm: Eşit miktarda ısı verilen maddelerden ısı sığası küçük olanın sıcaklık artışı büyük, ısı sığası büyük olanın sıcaklık artışı küçük olur. Görsel 5.22’deki büyüklükler buna göre model alınmış olmalıdır.
Görsel 5.22’deki gibi eşit olan büyüklük, kaplara konulan su miktarıdır. Öyleyse kaplara konulan suların miktarı, maddelere verilen ısının karşılığı olmalıdır.
Kesit alanı büyük olan kapta su yüksekliği az, kesit alanı küçük olan kapta su yüksekliği fazla olduğuna göre kapların kesit alanı ısı sığasına, su yüksekliği de sıcaklığa karşılık tutulabilir.
Belirtilenlere göre soru metninde sözü edilen model ve hedef eşleştirmesi, Tablo 5.4’teki gibi özetlenebilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 201 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!