Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 221

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 221 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 221

Etkinlikte yaptığımız hesaplara göre oturulan binada ısı yalıtımı yapılırsa ailenin yıllık giderleri günümüz koşullarında en az 3 400 TL azalmaktadır. Bu parayla aile, söz gelimi beslenme için her ay 280 TL daha fazla harcama yapabilir. Bir başka deyişle bu para, ailenin aylık bütçesinde 280 TL’lik bir rahatlama sağlar.

Yine etkinlikte yaptığımız hesaplara göre sadece konutlardaki ısı kayıplarının ülke çapındaki parasal karşılığı 34 milyar TL’dir. Bunun yanında bir de devlet binalarında, fabrikalarda, hastanelerde vb. yerlerde en az bu kadar enerji kaybı söz konusudur. Bunları da göz önüne alırsak ülke çapında yıllık enerji kaybının parasal karşılığı en az 68 milyar TL olur. Kullandığımız enerjinin çoğunun üretimi için gerekli olan petrol, doğal gaz vb. girdileri yurt dışından satın aldığımıza göre devlet bütçesinden her yıl en az 68 milyar TL’yi yurt dışına ödüyoruz demektir. Bu sonuç, ortalama bir apartman dairesi örnek alınarak elde edildiğinden gerçek durum kuşkusuz bundan çok farklıdır. Enerji tasarrufu yapılmadığında ülke çapındaki parasal kaybımız 68 milyar TL’nin çok üstünde olacaktır. Oysa bu para ülke içinde kalsaydı her yıl yüzlerce okul, hastane, öğrenci yurdu yapılır; toplu taşıma aracı alınır; binlerce öğrenciye eğitim bursu sağlanırdı.

Görüldüğü gibi enerji tasarrufu için ısı yalıtım sistemi ve tasarruf bilinci, aile bütçesine ve ülke ekonomisine olan katkısı bakımından çok önemlidir.

Araştıralım

Buraya kadar yaptığınız çalışmalarda, ısının yayılma yollarını ve maddelerde ısı iletim hızını etkileyen değişkenleri incelediniz. Bu bağlamda sizden;

a. Isı iletim hızı dikkate alınarak üretilen ve günlük yaşamda kullanılan malzemelerin neler olduğunu araştırmanız,
b. Isı yalıtımı yollarını araştırmanız,
c. Isı yalıtımıyla ilgili günlük yaşamdan bir problem belirlemeniz ve bu problem için çözümler üretmeniz,
ç. Enerji tasarrufu için yaşam alanlarının yalıtımına yönelik tasarım yapmanız beklenmektedir. Bunun için;
• Uygun sayıda arkadaşlarınızla bir araya gelerek çalışma kümeleri oluşturunuz.
• Bir çalışma planı hazırlayınız ve bu plana göre küme içinde görev paylaşımı yapınız.
• Yapılacak tasarımlarda bütçe hesabı yapılması gereklidir. Bu nedenle yapacağınız tasarımlarda mutlaka bir bütçe hesaplaması yapınız ve bunun için ortak kararlar alınız.
• Derleyeceğiniz bilgiler için genel ağlardaki güvenilir adreslerde araştırma yapınız.
• İnşaat mühendisleri ve mimarlar odası yetkililerine başvurarak ısı iletim hızıyla ilgili yeni malzemelerin neler olduğu konusunda bilgi alınız.
• Oluşturduğunuz hipotezleri ve problem durumları için geliştirdiğiniz çözüm önerilerini öğretmeninizin görüşüne sununuz.
• Kümedeki arkadaşlarınızla yapmış olduğunuz çalışmayla ilgili bir sunu hazırlayıp sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Bu çalışmanız ve ürününüz öğretmeniniz tarafından “Dereceli Puanlama Anahtarı”ndaki ölçütler esas alınarak değerlendirilecektir.

  • Cevap:

a. Isı iletim hızını dikkate alarak üretilen ve günlük yaşamda kullanılan bazı malzemeler cam elyaf takviyeli kompozit levhalar, yalıtım panelleri, yalıtım köpükleri, çift camlı pencereler ve yalıtımlı kapılar gibi malzemelerdir.

b. Isı yalıtımı yolları arasında konveksiyon, iletim ve radyasyon bulunur. Isı yalıtımı, bu ısı transferi yollarını minimize ederek gerçekleştirilir. Özellikle binalarda kullanılan yalıtım malzemeleri ve tasarım yöntemleri bu prensibi takip eder.

c. Günlük yaşamdan bir problem, evlerde ısı kaybını önlemek için yetersiz yalıtımın olduğu bir durum olabilir. Bu problemi çözmek için daha etkili yalıtım malzemeleri kullanılabilir veya mevcut yapıların yalıtımı iyileştirilebilir. Ayrıca enerji tasarrufu sağlamak için evlerde daha verimli ısıtma ve soğutma sistemleri kurulabilir.

ç. Yalıtım tasarımı için:

  • Hangi bölgelerin daha fazla yalıtıma ihtiyaç duyduğunu belirlemek için enerji analizleri yapılmalıdır.
  • Isı iletimini azaltmak için yüksek kaliteli yalıtım malzemeleri seçilmelidir.
  • Isı köprülerini engellemek için doğru montaj teknikleri kullanılmalıdır.
  • Isı kaybını minimize etmek için pencereler ve kapılar gibi yapı elemanları da yalıtılmalıdır.
  • Enerji tasarrufu sağlayan sürdürülebilir enerji sistemleri de göz önünde bulundurulabilir.

Bu planı takip ederek, enerji tasarrufu ve daha sürdürülebilir yaşam alanları tasarlamak için bir yol haritası oluşturabiliriz.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 221 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!