Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 220

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 220 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 220

5.4.3. Yaşam Alanlarında Isı Yalıtımının Önemi

Enerji darlığı, günümüz dünyasının önde gelen problemlerinden biridir. Yaşam alanlarında enerjinin verimsiz kullanılması, bu problemin önemli bileşenidir. Enerjinin verimsiz kullanılması, sadece Dünya enerji darlığına neden olmaz; genelde ülke, özelde de aile ekonomisine zarar verir. Şimdi, bu durumu somutlaştırmak için bir evdeki ısı kaybının nelere mal olduğunu bir düşünce deneyiyle inceleyelim.

Etkinlik 5.10

Çalışmanın Yapılışı

1. Üçer ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturalım ve aramızda iş bölümü yapalım.

2. Tablo 5.8’in bir örneğini defterimize çizelim.

3. Genel ağlarda araştırma yaparak ya da öğretmenimizden yardım alarak bir duvardan kaçan ısının nasıl hesaplanacağını öğrenelim.

4. Tablo 5.8’deki değerleri kullanarak evin on saatteki enerji kaybını hesaplayalım.

5. Evin iç ve dış yalıtımının yapılarak ısıl iletkenlik katsayısının küçültüldüğünü varsayıp enerji kaybını bir de bu durum için yapalım.

6. Yalıtım yapılmasıyla yapılmaması arasındaki enerji kaybından hareketle yıllık (365 günlük) parasal kaybı da hesaplayalım.

7. Yurdumuzda ortalama 10 milyon konutun ısı yalıtımsız olduğunu göz önüne alarak sadece konutlardaki yıllık enerji kaybının ülke ekonomisine verdiği zararı da görelim.

Sonuca Varalım

1. Yaşam alanlarındaki ısı yalıtımının aile ve ülke ekonomisine etkilerini tartışalım.

  • Cevap: Isı yalıtımının aile ekonomisine etkisi, daha az enerji tüketimi sayesinde enerji faturalarının düşmesi ve uzun vadede tasarruf sağlaması olarak özetlenebilir. Aynı zamanda daha konforlu bir yaşam alanı sunarak yaşam kalitesini artırabilir.

2. Isı yalıtımı yapmanın doğaya ya da çevreye etkisini tartışalım.

  • Cevap: Isı yalıtımının çevreye olumlu etkisi, azaltılmış enerji tüketimiyle sera gazı emisyonlarının düşmesi ve enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasıdır. Bu da iklim değişikliği ve doğal kaynakların korunması açısından olumlu bir katkı sağlar.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 220 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!