Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 227

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 227

II. aşama

Isıtılan bir metal çubuğun boyundaki artış, sıcaklığındaki artışa nasıl bağlıdır?

  • Cevap: Isıtılan bir metal çubuğun boyundaki artış, sıcaklığındaki artışla doğru orantılıdır. Yani çubuk sıcaklığı arttıkça, uzama miktarı da artar.

Metalin cinsi

Deneyin dayandığı düşünce: Aynı ısı kaynağında değişik sürelerle ısıtılan bir metal çubuğun boyundaki uzamaları ölçerek bu uzamalarla sıcaklık artışları arasındaki ilişkiyi saptayabiliriz.

Çalışmanın Yapılışı

1. Tablo 5.10’u defterimize çizelim.

2. Etkinliğin I. aşamasındaki son deney düzeneğinde metal çubuğun soğumasını bekleyelim.

Aynı düzeneği bu aşamada da kullanalım.

3. 80 cm’lik bakır çubuğu 15 dk. süreyle ısıtıp boyundaki uzamayı, göstergenin sapması cinsinden ölçelim ve tabloya işleyelim.

4. Çubuk iyice soğuduktan sonra çubuğu bu kez 20 dk. ısıtalım ve çubuğun boyundaki uzamayı, göstergenin sapması cinsinden ölçerek tabloya işleyelim. Aynı işlemi, çubuğu 30 dk. ısıtarak da yapalım.

Sonuca Varalım

1. Isıtılan bakır çubuğun boyundaki artışla sıcaklığındaki artış arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Isıtılan bakır çubuğun boyundaki artışla sıcaklığındaki artış arasında bir doğru orantı vardır. Yani çubuğun sıcaklığı arttıkça, boyundaki uzama miktarı da artar.

III. aşama

Isıtılan bir metal çubuğun boyundaki artış, metalin cinsine bağlı mıdır?

Sıcaklık artışı

Deneyin dayandığı düşünce: Farklı metallerden yapılmış eşit çaplı eşit boydaki çubukları aynı ısı kaynağında eşit süreyle ısıtıp çubukların boylarındaki uzamaları ölçerek bu uzamalarla metal cinsi arasındaki ilişkiyi saptayabiliriz.

Çalışmanın Yapılışı

1. Tablo 5.11’i defterimize çizelim.

2. Etkinliğin II. aşamasının 4. maddesindeki işlemi 80 cm’lik demir çubuğa da uygulayalım sonuçları Tablo 5.11’e işleyelim.

Sonuca Varalım

1. Isıtılan bakır ve demir çubukların boylarındaki artışla metal türü arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Isıtılan bakır ve demir çubukların boylarındaki artış metal türüne bağlıdır. Bakır ve demir çubukları aynı şartlarda ısıttığımızda, bakır çubuk daha fazla uzama gösterir. Bu, metallerin termal genleşme özellikleriyle ilgilidir.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 227 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!