Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 232

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 232 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 232

Örnek 5.11: Oyukların genleşmesi

Türdeş bir bakır levhadan yapılmış Görsel 5.62’deki cisim belli bir miktar ısıtılıp genleştiriliyor. Bu levhanın üçgen oyuğunun 6 açısıyla dikdörtgen oyuğun x ve y kenar uzunluklarında ne gibi bir değişme gözlenir?

Çözüm: Genleşme, fotoğraf büyütmesi gibi olduğundan cismin genleşmiş hâli, ilk hâlinin geometrik benzeridir. Geometri bilgilerimize göre benzer şekillerde tüm kenarlar aynı oranda büyür ya da küçülürse açılar değişmez. Bu nedenle sözü edilen bakır levha da genleşirken x ve y uzunlukları büyür ama 6 açısı sabit kalır.

X ve Y metal şeritlerine Z metal şeritlerinin kaynaklanmasıyla oluşturulan ve başlangıçta doğrusal olan XZ ve YZ metal çiftleri ısıtılınca Görsel 5.63’deki biçimi almıştır. Bu metallerin boyca uzama katsayıları; aX, aY ve aZ’dir.

Buna göre aX, aY ve aZ’nin büyüklük sırası hakkında ne söylenebilir?

Çözüm: Bir metal çifti ısıtılınca uzama katsayısı küçük olan diğerinden daha az uzayacağı için metal çifti, uzama katsayısı küçük olanın tarafına bükülür. Bir başka deyişle metal çifti ısıtılınca öyle bükülür ki uzun yay dışta, kısa yay içte olacak şekilde çember yayı biçimini alır. Buna göre Z metalinin uzama katsayısı X’inkinden büyük, Y’ninkinden küçüktür. Öyleyse aY > aZ > aX’tir.

Örnek 5.13: Genleşme derzi

Bir köprünün farklı metalden yapılmış eşit boylu X, Y, Z raylarının arasında Görsel 5.64’deki gibi d genişlikli genleşme derzleri bırakılmıştır. Bu rayların sıcaklığı eşit miktarda arttığında X ile Y arasındaki boşluk, Y ile Z arasındakinden küçük oluyor.

Buna göre X, Y, Z’nin boyca uzama katsayıları hakkında ne söylenebilir?

Çözüm: Bir metal çubuğun boyundaki genleşme, o çubuğun iki ucuna eşit miktarda aktarılır. Genleşme sonucu X ile Y’nin aralığı daha çok daraldığına göre X’in uzama miktarı Z’ninkinden büyük olmuş demektir. Bu da X’in uzama katsayısının Z’ninkinden büyük olduğu anlamına gelir.

Y’nin genleşmesinin raylar arasındaki aralıklara etkisi eşit olduğundan bunun boyundaki uzamayı X ve Y’ninkiyle karşılaştıramayız. Bu nedenle Y’nin boyca uzama katsayısı hakkında hükme varamayız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 232 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!