Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 244

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 244 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 244

c. Elektroskop

Görsel 6.7 a’da özel yapılmış modern elektroskoplardan biri görülmektedir. Görsel 6.7 b’de ise evde bile yapabileceğimiz basit bir elektroskop verilmektedir. Bunu yapmak için plastik kapaklı bir cam kavanozla iki adet, A4 kâğıdı boyutlarında alüminyum folyo yeterlidir.

Elektroskobun topuzuna elektrik yükü verilince bu yük elektroskobun yapraklarına kadar yayılır ve aynı cins yükle yüklenen yapraklar birbirini iterek yanlara açılır. Bu olaydan yola çıkılarak elektroskop, cisimlerin yüklü olup olmadıklarını, yüklü cisimlerin yüklerinin cinsini belirlemekte kullanılır. Şimdi bunun nasıl gerçekleştirildiğini örneklerle görelim.

Bir cam çubuk ipek kumaşa sürtüldükten sonra elektroskobun topuzuna yaklaştırılır. Cam çubuktaki pozitif yükler, elektroskobun yapraklarındaki bir miktar elektronu topuza çeker. Böylece yapraklar pozitif yüklenir, açılır; topuz ise aynı miktar negatif yüklenir.

Yüklenmiş cam çubuk getirildiği konumda tutulurken elektroskobu topraklarız. Bunun için parmağımızı elektroskobun topuzuna değdirmemiz yeterlidir. Parmağımızı topuza değdirince oradaki fazladan elektronlar, vücudumuza dağılır.

Yüklenmiş cam çubuk getirildiği konumda tutulurken parmağımızı topuzdan çekeriz. Bu durumda elektroskobun topuzu nötr, yapraklar ise pozitif yüklüdür. Cam çubuk yerinde tutulduğu sürece elektroskoptaki yüklerin bu dağılımı değişmez.

Cam çubuk elektroskoptan uzaklaştırılır. Uzaklaşan pozitif yüklerin etkisi ortadan kalkınca yapraklardaki pozitif yükler topuzdan biraz elektron çeker, pozitif yüklülük yapraklardan topuza da yayılır ve yapraklar biraz kapanır. Böylece elektroskop pozitif yüklenmiş olur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 244 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!