Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 263

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 263 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 263

Uyarı: Yüklü K küresi Görsel 6.43 a’daki gibi çanak şeklinde iletkene içten değdirilirse tüm yükünü veremeyebilir. Çünkü K küresinden çıkan kuvvet çizgilerinin hepsi çanağın iç yüzeyine değmeyebilir, bir kısmı dışarıya uzanabilir. Bu nedenle çanakta etkiyle elektriklenmede oluşan yükler K küresinin yükü kadar olmayabilir. Dolayısıyla K küresi çanağa içten değdirilince K’nin yükünün hepsi değil ancak bir kısmı nötrleşebilir. Sonuçta K küresi, yükünün tümünü değil ancak bir kısmını çanak biçimli iletkene verebilir (Görsel 2.43 b). K küresi çanağa göre noktasal ise tüm yükünü verebilir.

Şimdi öğrendiklerimizle ilgili soru örneklerini inceleyelim.

Örnek 6.2: Duvara tutunan balonlar
Şişirilmiş bir oyuncak balon kuru ve temiz duvara sürtülüp bırakılınca balonun sürtüldüğü yere Görsel 6.44’deki gibi yapışıp kaldığı gözlemleniyor. Bu gözleme dayanılarak aşağıdaki yorumlarda bulunuluyor:
I. Balonla duvarın yükü zıt işaretlidir.
II. Balon ve duvar yalıtkandır.
Yukarıdaki yorumların hangileri doğrudur?

Çözüm: Balonla duvar birbirine yapıştığına göre yükleri birbirini çekiyor demektir. Bu da balon ve duvardaki yüklerin zıt işaretli olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla I. yargı doğrudur.
Eğer duvar ve balon yalıtkan olmasaydı yükler hemen dağılır, balon dokunduğu yere yapışamaz- dı. Bu nedenle II. yargı da doğrudur.
Örnek 6.3: Yüklü cisimler sisteminde elektriksel kuvvetler
Görsel 6.45’deki gibi ikizkenar bir üçgenin köşelerinde tutulan ve yükleri sırasıyla +2q, -q, -2q olan noktasal K, L, M cisimleriyle ilgili olarak aşağıdaki yorumlarda bulunuluyor:
I. K’nin L’ye uyguladığı elektriksel kuvvet, M’ye uyguladığı kuvvetten küçüktür.
II. L’nin M’ye uyguladığı elektriksel kuvvet, K’ye uyguladığı kuvvetten büyüktür.
III. K cismi sistemden alınsaydı L’nin M’ye uyguladığı kuvvet büyürdü.
Başta verilen bilgilere göre yukarıdaki yorumlardan hangileri doğrudur?
Çözüm: K cismi L ve M’ye eşit uzaklıkta olduğundan K’nin L ve M’ye uyguladığı kuvvetleri karşılaştırmak için sadece L ve M’nin yüklerini karşılaştırmak yeterli olur. M’nin yükü L’ninkinden büyük olduğundan K’nin L’ye uyguladığı kuvvet M’ye uyguladığından küçük olur. I. yorum doğrudur.
K ile M’nin yükleri değerce eşit olduğundan L’nin bunlara uyguladığı kuvvetleri karşılaştırmak için bunların L’ye uzaklıklarını karşılaştırmak yeter. M, L’ye K’den daha yakın olduğundan L’nin M’ye uyguladığı kuvvet, K’ye uyguladığından büyük olur. Bu nedenle II. yorum da doğrudur.
Elektrik yüklerinin özelliği gereği olarak iki yükün birbirine uyguladığı kuvvet, diğer yüklerin varlığıyla değişmez. Bunun için III. yorum yanlıştır.
Sonuç: I ve II. yorumlar doğru, III. yorum doğru değildir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 263 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!