Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 34

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 34

TENMAK

Ülkemizin nükleer teknolojiden yararlanmasını sağlamak amacıyla 1956 yılında kurulan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) adıyla yeniden yapılandırılmıştır. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve artan enerji sorunlarını çözmek için bu kurumun yapısının değiştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bunun için 2020 yılında Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) kurulmuş, TAEK’in tüm görev ve yetkileri bu yeni kuruma devredilmiştir.

Kurumun amaçları şöyledir: enerji, maden, iyonlaştırıcı radyasyon, parçacık hızlandırıcıları ve nükleer teknoloji alanlarında hizmet etmek; ülkemizin bu konudaki rekabet gücünü artırmak, bilimsel araştırmalar yapmak ve yaptırmak, bu araştırmaları koordine etmekte, teşvik etmekte ve destek vermektedir.

Merkezi Ankara’da bulunan TENMAK bünyesinde, Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü, Bor Araştırma Enstitüsü, Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü, Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü, Enerji Araştırma Enstitüsü Kurumun görevlerini yerine getirebilmesi için gerek duyulan koordinatörlükler, teknoloji transfer ofisleri, araştırma geliştirme merkezleri, eğitim ve bilgilendirme merkezleri ile diğer birimler bulunmaktadır.

ASELSAN

ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayi), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme gereksinimini karşılamak üzere ulusal kaynaklardan özgün ürünler üretmesi ve geliştirmesi amacıyla 1975 yılında kurulmuştur (Görsel 1.27). Faaliyetlerini geliştirerek bugün uluslararası ölçekte bir firma hâline gelmiştir. Geliştirdiği ürünleri dünyanın dört bir yanına ihraç etmekte, yarattığı teknolojik çözümlerle güvenliği ve barışı sağlama adına hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurt içi ve yurt dışı makamlarının gereksinimlerini karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Çevreye ve insana duyarlı millî bir teknoloji firması olmayı hedefleyen kuruluş, nitelikli mühendislik kadrosu ve kendi kaynaklarıyla finanse edilen Ar-Ge faaliyetleriyle sürekli gelişmektedir.

CERN

CERN [Central of Europe Research Nuclear (Sentrıl of yü- rop risörc nüklear), Görsel 1.28], “Evren nasıl oluşmuş, varlığı nasıl ortaya çıkmıştır?” sorularının ve benzerlerinin yanıtını bulmak amacıyla deneysel araştırma yapmak için 1954 yılında kurulmuştur.

CERN’de fizikçiler, dünyanın en güçlü parçacık çarpıştırırlarıyla deneyler yaparak maddenin doğasını, evrenin oluşmasını ve oluşmanın başlangıcını anlamaya çalışırlar. Türkiye 2014 yılında bu kurumun ortak üyesi olmuştur.

Adının Türkçe açılımı “Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi” olan CERN, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. Sürekli geliştirilen ve yenilenen CERN’in olağanüstü laboratuvarları Fransa-İsviçre sınırında, yerin 100 m altında, toplam uzunluğu 27 km’yi geçen dairesel bir yapıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 34 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!