Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 44

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 44

b. Hacim

Hacim, bir cismin uzayda kapladığı yer olarak tanımlanabilir. Bir maddenin hacmi, o maddenin katı, sıvı ve gaz oluşuna göre doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki şekilde ölçülebilir.

Düzgün bir geometrik şekle sahip katı cisimlerin boyutları ölçülerek hacmi hesaplanabilir. Hacmin bu şekilde ölçülmesi dolaylı bir ölçmedir. Düzgün şekilli olmayan bir katı cismin hacmi, cisim dereceli silindirdeki suya (Görsel 2.3) atılarak doğrudan ölçülebilir. Yeter ki katı cisim suda çözünmesin. Dereceli silindirdeki suyun düzeyinin gösterdiği hacim değeri, katı cisim suya atılmadan önce ve atıldıktan sonra okunur. Bu iki değer arasındaki fark katı cismin hacmini verir.

Sıvıların hacimleri litre kabı ya da dereceli silindir gibi araçlarla doğrudan ölçülebilmektedir. Bunun için hacmi ölçülecek sıvıyı litre kabına ya da dereceli silindire aktarmak yeterlidir. Sıvıların hacminin bu şekilde ölçülmesi, doğrudan ölçmedir.

Uluslararası Birim Sistemi’ne göre hacim, türetilmiş bir büyüklüktür ve birimi metreküp (m3)tür. Günlük yaşamdaki gereksinimler nedeniyle litre (l), litrenin ve metreküpün askatları hacim için pratik birim olarak kullanılmaktadır. Bu birimler Tablo 2.2’de listelenmiştir.

Tablo 2.3’ü kullanarak bir cismin hacmini litre ya da metreküp cinsinden hesaplayabiliriz. Şimdi bunu iki örnekle görelim.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 44 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!