Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 48

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 48 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 48

ç. Özkütlenin Kütle ve Hacimle İlişkisi

İlerideki konularımızda göreceğimiz gibi özkütle, sıcaklık ve basınçla değişmektedir. Bu nedenle maddelerin özkütleleri ifade edilirken sıcaklık ve basıncın sabit kaldığı belirtilir. Farklı türden maddelerin özkütleleri de farklıdır diyebilmek için sıcaklık ve basıncın sabit kalıp kalmadığına da bakmak gerekir.

Peki, özkütle madde miktarına bağlı mıdır? Örneğin bir ataşın özkütlesiyle 50 ataşın özkütlesi aynı mıdır? Bir maddenin hacmi arttıkça özkütlesi değişir mi? İkinci etkinliği yaparak bu sorulara yanıt arayalım.

Etkinlik 2.2

Çalışmanın Yapılışı

1. Üçer ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturduktan sonra aramızda aşağıdaki etkinlik basamaklarına göre iş bölümü yapalım.

2. Etkinlik 2.1’deki verileri kullanarak aşağıdaki tabloyu oluşturalım. Tablonun her satırındaki kütle değerini hacim değerine bölerek bulduğumuz değeri aynı satırın özkütle kutusuna

3. Koordinat eksenlerini Görsel 2.10’daki gibi düzenleyip Tablo 2.5’teki değerlerle ataş ve kum için özkütle-kütle, özkütle-hacim grafiklerini çizelim.

4. Grafikleri yorumlayalım ve grafiklerden nasıl bir çıkarımda bulunabileceğimizi tartışalım.

Sonuca Varalım

Ataş ve kumun özkütleleri, onların kütlesine ve hacmine bağlı mıdır? Değilse bunun anlamı nedir?

  • Cevap: Ataş ve kumun özkütleleri, onların kütlesine ve hacmine bağlı değildir. Özkütle, bir maddenin birim hacmindeki kütlesini temsil eder ve maddenin cinsine özgü bir özelliktir. Ataş ve kumun özkütleleri farklıdır, çünkü bu iki madde farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, özkütle, maddenin miktarı veya hacmi ile değişmez. Bu sonuç, özkütle kavramının maddenin türüne özgü olduğunu ve madde miktarı veya hacmi ile doğrudan ilişkili olmadığını gösterir.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 48 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!