Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 54

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 54

Bacak ya da kemik kalınlıklarına bakarak canlıların dayanıklılıklarım karşılaştırmak her zaman doğru değildir. Örneğin yeryüzündeki hayvanların en büyüğü olan balinaların ağırlıkları genellikle bir minkinin birkaç katıdır. Buna karşın söz konusu balinanın kemikleri filinkinden incedir. Peki, ağırlığı filinkinden fazla fakat kemik yapısı filinkinden ince olduğu hâlde balinalar, vücut ağırlıklarına nasıl dayanıyor?

Balinalar suda yaşadıkları için suyun kaldırma kuvveti, balinaların ağırlığını dengelemektedir. Böyle olunca bir balinanın ağırlığı onun kemik yapısına bir yük olmaktan çıkar. Nitekim bir balina karaya vurursa iskeletinin ezildiği, gövdesinin bir pelte gibi yere serildiği gözlemlenir (Görsel 2.17).

Böcek bilimcileri, bir karıncanın (Görsel 2.18) kendi ağırlığının 20 katı kadar yük taşıyabildiğini gözlemlemişlerdir. Peki, bir halterci kendi ağırlığının 20 katını kaldırabilir mi?

Bir haltercinin 60 kg olduğunu kabul edelim. Bu halterci 1.200 kg kaldırabilir mi? Rekorlar gösteriyor ki 60 kg’lık bir halterci ancak 150-200 kg arasındaki ağırlıkları kaldırabilmektedir. Bu karşılaştırmaya göre ağırlık karşısında sizce karınca mı yoksa halterci mi daha dayanıklıdır? Karıncanın bacakları kendi ağırlığının 20 katını bile taşıyabilecek dayanıklılıktadır ama haltercininki kendi ağırlığının 20 katını taşıyacak dayanıklılıkta değildir.

Görsel 2.19’daki yapı, dünyanın en yüksek binasıdır ve yüksekliği yaklaşık 820 m’dir. Günümüz teknolojisiyle bu denli yüksek binalar yapılabilmektedir. Ancak bilim insanları, istenilen her yükseklikte bina yapılamayacağını, çünkü binaların boyutları büyüdükçe çözümü olanaksız dayanıklılık sorunları ortaya çıkacağını belirtirler. Peki, istenilen her yükseklikte bina hangi koşullarda yapılabilir?

Önceki sayfada yaptığımız gibi düzgün geometrik biçimli cisimlerin dayanıklılığını karşılaştırmak kolaydır. Fakat düzgün geometrik biçimli olmayan yapılar için dayanıklılık karşılaştırmak kolay değildir. Böyle durumlarda, cismin boyutlarının yanında yapıldığı malzemenin türünü ve kalınlığını da göz önüne almak gerekir. Çünkü malzeme türü ve kalınlık, dayanıklılığı etkileyen önemli değişkenlerdir. Örneğin bir karton kutunun üzerine oturduğumuzda bu kutu ağırlığımız altında ezilir ama aynı boyutlarda ve daha kalın tahtadan yapılmış bir kutu ağırlığımız altında ezilmez. Demek ki bina yüksekliğinden kaynaklanan dayanıklılık sorunlarını çözmek için uygun malzeme kullanılması ve malzeme kalınlığının artırılması gerekmektedir. Az katlı binalar beton ve tuğladan yapılabildiği hâlde gökdelen denilen çok katlı binaların yapımında çelik malzeme tercih edilmesinin nedeni budur. Çünkü çelikten yapılmış malzemelerin beton ve tuğladan daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Üstelik çok katlı binalar, oldukça kalın sütunlar üzerine oturtulur. Ancak bilinen malzemelerin dayanıklılığı sınırsız değildir. Bu nedenle istenilen yükseklikte bina yapımı şimdilik olanaksız görünmektedir. Şimdi de soru örnekleriyle öğrendiklerimizi pekiştirelim.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 54 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!