Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 86

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 86

Görsel 3.29’da verilen grafiğin 0-6 s aralığındaki bölümü hızın zamanla doğru orantılı olarak arttığını, 6-12 s aralığındaki bölümü ise hızın zamanla doğru orantılı olarak azaldığını anlatır. Görsel 3.30’daki grafik ise ivmenin sabit olduğunu göstermektedir. İvme-zaman grafiğinin altındaki alanlar hız değişimini verir. Bu alanlardan zaman ekseninin yukarısında ve aşağısında olanlar hızdaki tersine değişimi ifade eder. Biri hız artışıysa diğeri hız azalışıdır. Şimdi bu bilgiyi bir örnekle pekiştirelim.

Örnek 3.6: Avını kovalayan çitanın ivme-zaman grafiği

Bir hayvan gözlemcisi (Görsel 3.31), Görsel 3.32’de görülen, avını kovalayan bir çitanın hızının ve ivmesinin zamanla değişimini kaydetmiştir. Gözlemci ayrıca çitanın harekete geçtiği andan avına yetiştiği ana kadar geçen süre için hız-zaman ve ivme-zaman grafiklerini de çizmiştir.

Çitanın ivme-zaman grafiği Görsel 3.33’deki gibi olduğuna göre hızı hangi değerleri almış olabilir? (Başlangıçta hız sıfırdır.)

Çözüm: İvme-zaman grafiğinden hızları elde edebilmek için ivme-zaman grafiğindeki verilerden hız değişimlerini hesaplamalıyız. Çitanın hızındaki değişim; olmuştur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!