Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 85

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 85

Buraya kadar incelemelerimizde hızın değişmediği hareketi ele aldık. Düzgün doğrusal denilen bu hareket türünü hareketin temel kavramlarıyla açıklamaya çalıştık. Peki, hızı değişen bir hareketi nasıl açıklarız? Konum, yer değiştirme ve hız kavramları, hızı değişen hareketi açıklamaya yeterli olacak mıdır? Bu soruya bir asansörün hareketini ele alarak yanıt vermeye çalışalım.

Özellikle gökdelenlerdeki modern asansörler, kalkış katından varış katına olabilen en kısa sürede varabilmek için önce hızlanıp sonra yavaşlamak zorundadır. Böyle bir asansörün 12 s’lik yukarı çıkış hareketine ait bazı bilgiler Görsel 3.28’de verilmiştir. Asansör, hareketinin ilk 6 s’lik kısmında hızlanmış, son 6 s’lik kısmında ise yavaşlamıştır. Şekildeki verilenlere göre asansörün hızının her saniye 2 m-s-1 değişmiş olduğu görülmektedir.

Asansör örneğinde olduğu gibi hızlanan ya da yavaşlayan bir cisme ivmeli hareket yapıyor denir. Çünkü ivme, hızın birim zamandaki değişimidir, a ile gösterilir ve aşağıdaki gibi ifade edilir:

Hız vektörel, zaman skaler olduğundan ivme de vektöreldir. İvmenin birimi m-s-2dir ve türetilmiş bir birimdir.

Asansörün hareketini daha ayrıntılı inceleyebilmek için Görsel 3.28’deki değerlerle bir tablo düzenleyelim (Tablo3.6).

Tablo 3.6’da görüldüğü gibi ivme pozitif ya da negatif olabilir. Hareket hızlanma ise ivmenin işareti hızınkiyle aynı, yavaşlama ise ivmenin işareti hızınkinin tersi olur.

Tablo 3.6, asansörün hareketi hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor. Şimdi tablodaki bu bilgileri kullanarak asansörün hız-zaman ve ivme-zaman grafiklerini çizersek hız ve ivmenin zamanla değişimini daha açık bir şekilde görebiliriz.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 85 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!