Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Vektörel ve skaler büyüklükleri araştırınız. Edindiğiniz bilgileri poster hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

“Vektörel ve skaler büyüklükleri araştırınız. Edindiğiniz bilgileri poster hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Vektörel ve skaler büyüklükleri araştırınız. Edindiğiniz bilgileri poster hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Soru: Vektörel ve skaler büyüklükleri araştırınız. Edindiğiniz bilgileri poster hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap: Fizikte ölçümü yapılan başlıca iki büyüklük vardır.

Bunlar;

– Skaler büyüklükler
– Vektörel büyüklüklerdir

Skaler büyüklükler: Sayı ve birim kullanılarak belirtilebilen büyüklüklere skaler büyüklük denir. Örneğin 2 kg, 20 m  gibi büyüklükler skaler büyüklüklerdir.

İş, güç, enerji, elektrik yükü, elektriksel potansiyel, elektriksel potansiyel enerji, zaman, ısı, sıcaklık, kütle, hacim,yol, sürat,  basınç vb fiziksel büyüklüklerin yönü ve doğrultusu yoktur.
Bu büyüklüklerin sayısal değeri ile birimi verildiği zaman büyüklük hakkında yeterli bilgiye sahip oluruz. Bu tur büyüklükler skaler büyüklüklerdir.

Vektorel büyüklükler: Büyüklüğü, başlangıç noktası, yönü ve doğrultusu olan büyüklüklere vektörel büyüklük denir.

11. Sınıf Fizik Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 14 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap