Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 241

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 241 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 241

Bu bölümde süper iletken maddenin temel özellikleri açıklanacak, süper iletkenlerin teknolojideki kullanım alanlarına örnekler verilecek, hızlı trenlerin ve parçacık hızlandırıcıların çalışma prensipleri üzerinde durulacaktır.

Yüzyıllar önce insanların yürüyerek veya at sırtında yaptığı günler, aylar süren yolculuklar, günümüzde saatler içinde gerçekleştirmektedir. Mesafeler değişmese de gelişen teknoloji sayesinde seyahat süreleri gün geçtikçe kısalmaktadır. Bu durum, insanoğlunun birbiriyle etkileşimini üst düzeye çıkarmaktadır. Dünyanın en uzak noktalarına bile atalarımıza nazaran çok kısa sayılabilecek sürelerde farklı araçları kullanarak ulaşabilmekteyiz. Gelişen teknolojinin yardımıyla gemiler, arabalar, trenler, uçaklar vb. gün geçtikçe daha hızlı, daha verimli, daha konforlu yolculuklar sunmaktadır.

Ülkemizde 1856 yılından itibaren, ilki İzmir-Aydın arasında olmak üzere farklı güzergâhlarda demir yolları inşa edilmiştir. 13 Mart 2009’da hizmete giren ilk yüksek hızlı tren Ankara-Eskişehir arasında sefer yapmıştır. Bu tarihte ülkemiz, dünyada yüksek hızlı tren kullanan 8 ülkeden biri olmuştur. Ülkemiz, raylı sistem taşımacılığına da önemli yatırımlar yapmaktadır. Bu  yatırımlar sonucunda 2011 yılında Ankara-Konya, 2014’te Ankara-İstanbul arasında sefer yapan yüksek hızlı trenler hizmete başlamıştır. Ankara-Konya arasında hizmet veren yüksek hızlı tren, 287 km/h sürate ulaşmıştır.

Japonya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanılan yüksek hızlı trenler, ülkemizdekilerden farklı bir sistemle çalışmaktadır. Japonya’da bulunan yüksek hızlı trenin hızı 603 km/h’i aşmıştır. Bu hız, havadaki bir uçağın hızına yakındır.

HAZIRLIK SORULARI

Ülkemizdeki yüksek hızlı trenlerin ulaştığı en yüksek sürat kaç km/h’tir?

  • Cevap: Ülkemizdeki yüksek hızlı trenlerin ulaştığı en yüksek sürat 300 km/h’tir.

Ulaşım araçlarının daha yüksek hızlarla sefer yapmasının avantajları nelerdir?

  • Cevap:

Ulaşım araçlarının daha yüksek hızlarla sefer yapmasının avantajları şunlar olabilir:

  • Seyahat süreleri kısalır ve zaman tasarrufu sağlanır.
  • Uzak mesafeler daha hızlı bir şekilde aşılabilir.
  • Ticaret ve ekonomik faaliyetlerin hızlanmasına katkıda bulunur.
  • Daha fazla yolcu ve yük taşınabilir, dolayısıyla daha fazla gelir elde edilebilir.

Japonya’da bulunan yüksek hızlı trenin hızının 603 km/h’e ulaşması nasıl sağlanmış olabilir? Bunun gibi yüksek hızlarda seyahat etmenin insan üzerindeki etkileri neler olabilir?

  • Cevap: Japonya’da yüksek hızlı trenin 603 km/h hıza ulaşması manyetik levitasyon (maglev) teknolojisi sayesinde mümkün olmuştur. Yüksek hızlı trenlerin insanlar üzerindeki etkileri ise titreşim ve G kuvvetlerinin artması gibi fiziksel etkileri içerebilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 241 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!