Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 103

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 103

Bir önceki sayfada verilen iki örnekten, biz bir cisme kuvvet uyguladığımızda cismin de bize bir kuvvet uyguladığı sonucunu çıkarabiliriz. Aynı sonucu kuvvetin uygulandığı bütün durumlarda görürüz. Bu durumlar fizikte Newton’ın Etki-Tepki Yasası olarak bilinen üçüncü hareket yasasıyla tanımlanmıştır ve yasanın ifadesi şöyledir:

Bir cisim ikinci bir cisme kuvvet uyguladığında ikinci cisim de birinci cisme aynı büyüklükte fakat zıt yönde bir kuvvet uygular.

Birinci cismin uyguladığı kuvvet etki olarak adlandırılırsa ikinci cismin birinciye uyguladığı tepki olarak adlandırılır. Hangisinin etki hangisinin tepki olarak alınacağı bize bağlıdır. Burada şuna dikkat edilmesi çok önemlidir: Etki kuvvetiyle tepki kuvveti farklı cisimler üzerindedir. Etki-tepki kuvvetleriyle ilgili incelemelerimize serbest cisim diyagramı kavramını tanmladıktan sonra devam edeceğiz.

c. Serbest Cisim Diyagramı

Newton’ın İkinci Hareket Yasası’nın (Fnet = ma ’nın) olaylara uygulanabilmesi, hareketin konusu olan cisme etki eden net kuvvetin hesaplanmasına dayanır. Bunun için de cisme etki eden kuvvetlerin eksiksiz olarak saptanması gerekir. Bu da serbest cisim diyagramı denilen bir çözümleme yöntemiyle yapılır.

Serbest cisim diyagramı, bir cisme etki eden tüm kuvvetleri gösteren çizimdir. Problemlerin çözümü, bu çizimi doğru yapmakla sağlanır. Bu çizimi doğru yapmanın yolu da cisme etki eden tüm kuvvetleri çizimde gösterebilmektir. Ancak 9. sınıf fizik öğretim programındaki sınırlamalar nedeniyle cisme etki eden bazı kuvvetleri dikkate almayacağız. Görsel 3.63, bir yelkenliye etki eden net kuvveti göstermektedir. Yelkenliye su yüzeyindeki hareketini yaptıran bu net kuvvettir.

Görsel 3.59’daki gibi bir çizim zor olduğundan cisimler genellikle serbest cisim diyagramı denilen basit geometrik şekillerle modellenir. Görsel 3.60, yelkenliye etki eden kuvvetleri gösteren böyle bir modeldir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 103 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!