Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 104

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 104

3.3.3. Etki-Tepki Örnekleri

Şimdi serbest cisim diyagramı yardımıyla çeşitli etkileşmelerdeki etki-tepki durumlarını inceleyelim. Örneğin Görsel 3.61’deki sopayla vurulan beyzbol topunu göz önüne alalım. Beyzbol topu sopaya çarptığı anda ona bir kuvvet uygular. Aynı anda sopa da beyzbol topuna aynı büyüklükte fakat zıt yönde bir kuvvet uygular. Sopanın uyguladığı kuvvetin etkisiyle beyzbol topu sopadan geri dönerek hareketine devam eder. Sopanın beyzbol topuna uyguladığı kuvveti etki olarak alırsak topun sopaya uyguladığı kuvvet tepki olur.

Görsel 3.62’deki gibi masada duran kitap masaya, masa da kitaba bir kuvvet uygular. Kitabın masaya uyguladığı kuvvete etki dersek masanın kitaba uyguladığı kuvvet tepki olur. Kitap masaya ağırlığı kadar bir kuvvet uygular. Dolayısıyla masanın kitaba uyguladığı tepkinin büyüklüğü de kitabın ağırlığı kadardır. Kitabın ağırlığı söz gelimi 90 N ise kitap-masa etkileşiminde hem etki hem de tepki 90 N olur.

Etki-tepki kuvvetleri için cisimlerin birbirine temas etmesi gerekmez. Uzaktan etki türünden kuvvetler de etki-tepki çifti oluşturur. Görsel 3.63’deki gibi demir çivilere yaklaştırılan çubuk mıknatısla çivilerden herhangi biri arasındaki çekim kuvvetleri eşit büyüklükte ve zıt yöndedir. Mıknatısın çiviye uyguladığı kuvvet etki olarak alınırsa çivinin mıknatısa uyguladığı kuvvet tepkidir.

Hızlı giden araçların camına çarpan böceklerin parçalandığı bilinen bir olaydır. Bu olayda aracın camıyla böcek birbirlerine etki-tepki kuvveti uygular. Cama ve böceğe uygulanan kuvvetler eşit büyüklükte olduğu hâlde camın zarar görmeyip sadece böceğin ezilmesi, camla böceğin aynı dayanıklılıkta olmamasındandır. Ortaya çıkan kuvvete camın dayanıklılığı yetmiştir ama böceğin dayanıklılığı yetmemiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!