Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 149

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 149

II. aşama

Sarmal yayların esneklik potansiyel enerjisi yayın cinsine (sertliğine) nasıl bağlıdır?

  • Cevap:

Deneyin dayandığı düşünce: Yatay düzlemde sıkıştırılmış farklı sertlikteki yayların önüne bir takoz konulup yay serbest bırakılırsa fırlayan takozun durma mesafesi yaydaki esneklik enerjisinin ölçüsü olabilir.

Çalışmanın Yapılışı

1. Üç ya da dörder kişilik kümeler oluşturalım.

2. Tablo 4.5’in benzerini defterimize çizelim.

3. Tablo 4.4’ün ikinci sütununa işlenen değeri Tablo 4.5’in ilk sütununa da yazalım.

4. Yayı, penseyle ortasından kesip 8 cm boyunda yaylar elde ettikten sonra bunlardan birini de yine tam ortasından keserek 4 cm boyunda yaylar elde edelim (Görsel 4.35).

(Sarmal yayların sertlikleri, yay uzunluğuyla ters orantılıdır. Bu nedenle 4 cm’lik yayın sertliği 8 cm’lik yayınkinin 2 katı, 8 cm’lik yayın sertliği de 16 cm’lik yayın sertliğinin iki katı olacaktır. 16 cm’lik yayın sertliğini 1 birim olarak alırsak elimizde sertlikleri 1, 2 ve 4 birim olan üç farklı yay bulunacaktır. Eğer özdeş iki yay paralel bağlanırsa toplam sertlik, yaylardan birinin sertliğinin 2 katı olur. 4 cm’lik iki yayı paralel bağlayarak sertliği 8 birim olan bir yay elde ederiz. Böylece deneyde 1, 2, 4 ve 8 birim sertlikte yaylar kullanmış oluruz.)

5. Boyu 8 cm olan yayı masaya sabitledikten sonra 2 cm sıkıştırıp önüne takozu yerleştirelim ve sabit tutalım. Sonra takozu ansızın serbest bırakalım, duruncaya kadar aldığı yolu ölçelim. Ölçme sonucunu tabloya işleyelim. Aynı işlemi, sertlikleri 4 ve 8 birim olan yaylarla yineleyelim.

6. Tablo 4.5’teki değerleri Görsel 4.36’daki eksenlere yerleştirerek durma uzaklığı-yay sertliği grafiğini çizelim.

Sonuca Varalım

1. Elde edilen durma uzaklığı-yay sertliği grafiğine göre yayın esneklik potansiyel enerjisiyle yay sertliği arasındaki ilişki hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Elde edilen durma uzaklığı-yay sertliği grafiğine göre, yayın esneklik potansiyel enerjisiyle yay sertliği arasında doğru bir ilişki olduğu görülmektedir. Yani yay sertliği arttıkça, esneklik potansiyel enerjisi de artmaktadır.

2. Deneyin her iki aşamasındaki sonuçlar göz önüne alınırsa yayın esneklik potansiyel enerjisinin matematiksel modeli hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Deneyin her iki aşamasındaki sonuçlar göz önüne alındığında, yayın esneklik potansiyel enerjisinin matematiksel modeli şu şekildedir: Esneklik Potansiyel Enerjisi = ½ x Yay Sertliği x Sıkışma Miktarının Kareleri.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 149 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!