Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 189

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 189

Şimdi bazı soru örnekleri ele alarak öğrendiklerimizi günlük yaşamdaki olayları açıklamakta nasıl kullanacağımızı görelim.

Örnek 5.1: Araba tekerlerinin ısınması
Bir otomobil ansızın, sert biçimde frenlenince tekerlerden Görsel 5.8’deki gibi dumanlar çıktığı gözlemlenir. Bu olayı açıklamaya yönelik aşağıdaki ifadeler veriliyor:
I. Fren balatalarındaki sürtünmeler nedeniyle frenlerden tekerlere ısı aktarılmıştır.
II. Sürtünmeler nedeniyle tekerlerden yol yüzeyine ısı aktarılmıştır.
III. Tekerlerle yol yüzeyi arasındaki sürtünme kuvvetinin yaptığı iş, teker lastiğinin iç enerjisini artırmıştır.
Verilen ifadelerden hangisi ya da hangileri doğrudur?
Çözüm: Ansızın yapılan sert frenle tekerlerin dönmesi durur, araç yolda kaymaya başlar. Kayma sırasında, tekerlerle yol arasında etkili bir kinetik sürtünme kuvveti ortaya çıkar. Bu kuvvetin tekerler üzerine yaptığı fiziksel iş, teker lastiğinin iç enerjisini artırır. İç enerjideki bu artış lastik tabanında sıcaklık artışına neden olur. Sıcaklıktaki bu artış da kayma sırasında teker tabanından kopan lastik parçacıklarını yakacak düzeyde olabilir. Tekerden çıkan dumanlar, kopan lastik parçacıklarının yanmasının sonucudur.
Görüldüğü gibi olay tümüyle iç enerjideki artışla ilgilidir, ısıyla bir ilgisi yoktur. Bu nedenle verilen ifadelerden yalnız III doğrudur.

Örnek 5.2: Sprey tüpünün soğuması
Bir sprey tüpünü alıp (Görsel 5.9) aralıksız olarak 40-50 s süreyle sıkarsak tüpün oldukça soğuduğunu gözlemleriz.
Tüpün soğuması olayı;
I. Tüpten ayrılan her molekülün beraberinde ısı taşıması,
II. Tüpün içindeki basınç kuvvetinin yaptığı işin tüpteki gazın iç enerjisini azaltması,
III. Tüpü tutan elin tüpten sürekli ısı alması olaylarından hangisi ya da hangilerinin sonucudur?
Çözüm: Sprey tüpünden gazın fışkırması, tüpün içindeki basınç kuvvetiyle gerçekleşir. Bu kuvvet tüpün içindeki sistemin iç kuvvetidir ve molekülleri dışarı atmak için iş yapmıştır. Yapılan bu iş, dışarı atılan her molekülün tüpün içinden dışarıya enerji taşımasını sağlamıştır ama taşınan bu enerji ısı değil, moleküllerin kinetik enerjisidir. Öte yandan tüpteki molekül sayısı azaldığından moleküller arası uzaklık artmış ve dolayısıyla sistemin potansiyel enerjisi azalmıştır. Bu nedenle tüpteki sistemin iç enerjisi azalmıştır. İç enerji azaldığı için de tüpteki sistemin sıcaklığı azalmış yani sistem soğumuştur. Dolayısıyla II. öncül doğrudur fakat I. öncül doğru değildir.
Elin sıcaklığı 36,5-37 °C, tüp ise bulunduğu odanın sıcaklığındadır, bu da büyük olasılıkla 20 °C dolayındadır. Bu durumda el tüpten ısı almış olamaz, tersine elden tüpe ısı aktarılmıştır. Çünkü elin sıcaklığı tüpünkinden büyüktür. Bu irdeleme III. öncülün yanlış olduğunu gösterir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 189 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!