Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 191

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 191 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 191

Yüksek sıcaklık ölçümleri gerektiren yerlerde metal termometreler kullanılır. 1.500 °C’a kadar olan sıcaklıkları bile ölçebilen bu termometreler fabrika, metal eritme, mutfak, seramik pişirme fırınları gibi yerlerde kullanılır.

Gazların hacim ve basınçlarının sıcaklıkla değişimi, sıvı ve katı hacimlerinin sıcaklıkla değişiminden yüzlerce kat daha büyüktür. Bu nedenle laboratuvar gibi çok duyarlı sıcaklık ölçümleri gerektiren yerlerde gazlı termometreler kullanılır.

Direnci sıcaklıkla değişen ve termistör denilen yarı iletken ve sıcaklığa bağlı olarak renk değiştiren sıvı kristal temelli termometreler de vardır. Uçak kanatlarında kullanılan termometreler bu türdendir ve -90 °C ile 130 °C arasında ölçme yapar.

Ekmek fırını, etkin yanardağların ağzı gibi ortamların sıcaklıkları ancak uzaktan ölçülebilir. Bu gibi durumlarda pirometre denilen termometreler kullanılır. Pirometrelerin platin dirençli, ısıl çiftli, optik ve ışınım temelli çeşitleri vardır. Optik ve ışınım temelli olanlar uzaktan ölçme yapar ama yüzeye temas ederek ölçme yapan platin dirençli ve ısıl çiftli olanları da vardır. Metal termometreler gibi bu termometrelerle de 1.500 °C’a kadar olan sıcaklıklar ölçülebilmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 191 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!