Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 229

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 229 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 229

Sıvıların Genleşmesi

Tıpkı katilar gibi sıcaklık değişiminde sıvılar da genleşme özelliği gösterir. Bir çaydanlığı ağzına kadar suyla doldurup ocağa koyduğumuzda, bir süre sonra kaynamasa bile çaydanlıktan suyun taştığını görürüz. Bu olay, sıvıların genleşmesine bir örnektir.

Sıvılar tel ya da levha hâline getirilemediği için sıvıların genleşmesi sadece hacim değişmesi şeklindedir. Sıvıların molekülleri öteleme hareketi de yaptığından sıvılarda genleşme katılardakine göre daha büyük boyutlarda olur.

Tüm sıvıların genleşmesi birbirine benzerken suyun genleşmesi farklıdır. Şimdi bu farklılığı görmek için bir etkinlik yapalım.

Etkinlik 5.12

Araç Gereç

• 1 adet erlenmayer
• 1 adet iki delikli tıpa
• 1 adet termometre
• 1 adet cam boru ya da pipet
• 1 takım ispirto ocağı
• 1 şişe mürekkep ya da gıda boyası
• 0,5 l su
• 4-5 tane buz küpü

Çalışmanın Yapılışı

1. Üçer ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturalım ve aramızda iş bölümü yapalım

2. Tablo 5.12’yi defterimize çizelim.

3. Erlenmayere birkaç parça buz attıktan sonra erlenmayeri ağzına kadar suyla dolduralım ve daha sonra da suya 1-2 damla boya katalım.

4. Erlenmayeri tıpayla kapattıktan sonra termometre ve pipeti yavaşça tıpaya geçirelim.

5. Sistemi ısıtıcının üzerine yerleştirerek deney düzeneğini kuralım ve pipetteki su düzeyini işaretleyelim.

6. Ocağı yakıp her 30 saniyede bir suyun sıcaklığını ve pipetteki suyun yükselme miktarını ölçüp tabloya kaydedelim. Bu işleme 5 dk. kadar devam edelim.

7. Tablodaki değerleri kullanarak sıcaklıkları yatay, pipetteki su yüksekliklerini düşey eksene yerleştirerek bir grafik çizelim ve grafiği yorumlayalım.

Sonuca Varalım

1. Çizilen grafikten hareketle suyun genleşmesi hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Çizilen grafikten hareketle suyun genleşmesi sıcaklık arttıkça artmaktadır. Bu, suyun termal genleşme özelliğini göstermektedir.

2. Grafiğe göre suyun özkütlesinin sıcaklıkla değişimi hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Grafiğe göre suyun özkütlesi sıcaklıkla değişmiyor gibi görünüyor. Su, 0°C’ye yaklaştıkça yoğunluğu artar ve daha düşük sıcaklıklarda daha yoğun hale gelir. Bu nedenle grafiği yorumlamak için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 229 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!