Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 256

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 256 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 256

Elektrik alan vektörünün belirlenmesine yönelik olarak bir önceki sayfada verilen kurala göre pozitif ve negatif yüklü noktasal iki cismin çevresindeki çeşitli noktalarda belirlenmiş elektrik alan vektörlerinden bazıları Görsel 6.26 a ve b’deki gibidir. Görüldüğü gibi pozitif yükün elektrik alan vektörleri yükten dışarı, negatif yükün elektrik alan vektörleri ise dışarıdan yüke doğrudur.

b. Noktasal Yükün Elektrik Alanının Matematiksel Modeli

Bir önceki sayfada verilen tanıma göre elektrik alanın büyüklüğü, +1 C’luk yüke etkiyen kuvvetin büyüklüğüne eşittir. Coulomb formülündeki yüklerden birinin yerine +1 yazarsak diğer yükün yarattığı elektrik alanın büyüklüğünü veren formülü elde ederiz. Buna göre noktasal q yükünden d uzaklıktaki bir noktada elektrik alanın büyüklüğü;

Görüldüğü gibi elekriksel alanın büyüklüğü, alanı yaratan noktasal yükle doğru, yüke uzaklığın karesiyle ters orantılıdır. Eğer elektrik alan birden çok noktasal yük tarafından oluşturulursa bu alan, yüklerin tek tek oluşturduğu alanların bileşkesi (vektörel toplamı) olur.

Elektrik alan vektörü, +1 C’luk yüke etkiyen kuvvet vektörü olarak tanımlandığına göre elektrik alan vektörünün E olduğu bir noktada q C’luk yüke alan tarafından etki eden kuvvet;

Bu bağıntıda F’nin büyüklüğünün birimi newton (N), elektrik yükünün birimi coulomb (C) olduğundan elektrik alan şiddetinin birimi newton/coulomb (N.C -1)’dur. Bağıntıdaki q yükü pozitif olursa F ile E aynı yönde, q yükü negatif olursa F ile Ezıt yönde olur. Bir başka deyişle pozitif yüklere elektrik alanda etki eden kuvvet alanın yönünde, negatif yüklere etki eden kuvvet alana zıt yöndedir. Örneğin düzgün bir elektrik alanda proton (hidrojen iyonu) ile elektron zıt yönlerde hareket eder (Görsel 6.27).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 256 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!