Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 258

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 258 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 258

• Elektrik alan çizgilerinin sayısı sonsuzdur. Bu çizgilerin hepsini çizmek olanaksız olacağından çizim için belli bir ölçek kullanılır. Ölçeklendirme öyle yapılır ki bir noktanın birim yüzeyinden dik olarak geçen alan çizgisi sayısı, o noktadaki elektrik alanın şiddetiyle doğru orantılı olur. Bu nedenle elektrik alanın şiddetli olduğu yerlerde çizgiler sık, alanın zayıf olduğu yerlerde seyrektir.

• Yüklü iletkenlerin elektrik alan çizgileri iletken yüzeyine her noktada diktir (Görsel 6.29 b).
• Elektrik alan çizgileri birbirini asla kesmez.
• Elektrik alan çizgilerinin şekli, o alanı yaratan noktasal yüklerin dağılımına bağlıdır.

Elektrik alan çizgileri, Görsel 6.30’daki gibi yüklerin çevresinde üç boyutlu bir dağılım gösterir. Ancak bu çizim zor olduğundan şekillerde sadece aynı düzlemdeki çizgiler gösterilir.

Elektrik alan çizgilerinin sonsuz sayıda olduğunu ve hepsinin kâğıt üzerinde gösterilemediğini unutan öğrencilerin şöyle bir yanılgıya düştükleri gözlenir:

“Yüklü bir parçacık elektrik alan çizgisi üzerinde değilse elektrik alan o parçacığa bir kuvvet uygulamaz.”

Yüklere elektrik alanın her noktasında kuvvet etki eder.

Yapılan çizimlerde elektrik alan çizgilerinin olmadığı yerler, orada elektrik alan olmadığı anlamında değildir.

Bu bölgeler, sadece çizim ölçeğinden kaynaklanan boşluklardır. Ayrıca “Elektrik alan çizgileri, yüklerin elektrik alanda izlediği yörüngelerdir.” şeklinde yanılgıya düşüldüğü de görülmektedir. Oysa yüklü bir parçacığın elektrik alandaki yörüngesi, tıpkı yer çekimi alanında hareket eden cisimlerin yörüngesi gibidir.

Yörünge, yüklü parçacığın alan giriş açısına bağlıdır. Bu nedenle yüklü parçacıkların elektrik alandaki yörüngesi, alan çizgileri boyunca olabildiği gibi alan çizgilerini kesecek şekilde de olabilir.

Elektrik alan çizgileri, durgun elektrik yükleriyle ilgili olaylar açıklamakta oldukça yararlı bir modeldir. Bu nedenle bazı önemli yük dağılımlarının elektrik alan çizgileri bilinmelidir. Şimdi de bu durumları görelim.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 258 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!